Emocje – to dar niedoceniany

Co to są emocje? Jakie emocje znamy?

Emocje to uczucia które powstają w nas. To dar, którego nie doceniamy, często zakopujemy jak jakieś piętno, bo nie wiemy co z nim zrobić. Przecież , każdy z nas odczuwa emocje, to coś tak naturalnego jak oddychanie. Jeśli jesteśmy na etapie : że nic nie czujemy, to też jest jakaś emocja tylko nie umiemy jej nazwać.

Często mamy problem z nazwaniem emocji.  Postaram się teraz opisać i uszeregować je, tak by pomóc każdemu z nas w zorientowaniu się w której porze roku jesteśmy i ile mamy do przepracowania. Emocje opiszę  dzieląc  je na 4 etapy, w każdym z nich uszereguję  je od najgorszej do najlepszej.

Emocje dzielimy na IV etapy:

I)stagnacyjne – jesień,

II)negatywne – zima,

III)neutralne – wiosna,

IV)pozytywne – lato.

 

I)                 Jesień tzw. emocje stagnacyjne

Powodują bezruch, bezsilność, zniechęcenie, nie mamy siły na nic, nie chce nam się nic robić. Bardzo destruktywne są najgorsze bo odbierają chęć do działania.

Do tych emocji należą:

  1. Lęk
  2. Smutek,
  3. Depresja
  4. Rozpacz, ból
  5. Poczucie bezsilności
  6. Poczucie winy
  7. Brak poczucia bezpieczeństwa
  8. Poczucie bycia niegodnym
  9. Poczucie bycia odrzuconym

 

Te emocje najczęściej  występują  jedna  po drugiej , przeplatają się. Zabierają nam chęć do działania. Powodują izolacje od środowiska, rodziny, różnego rodzaju uzależnienia. Często uzależniamy się od drugiej osoby z powodu lęku przed samotnością, odrzuceniem, przed lękiem utraty poczucia bezpieczeństwa. Jesteśmy w związku destruktywnym , w którym nie mamy prawa głosu, kobiety często są bite wykorzystywane, a mimo to nie potrafią odejść. Z miłości często mówimy. Ona go tak kocha że nie chce odejść. Nie!  To nie miłość: To lęk przed bycia samotną, przed tym,  że sobie sama nie poradzę, to lęk przed odrzuceniem. Poczucie winy że przeze mnie rozpadnie się małżeństwo, dzieci nie będą miały ojca. Często sobie tych emocji nie uświadamiamy, bo nie chcemy ich zobaczyć.

Emocje stagnacyjne jesienne , są najgorsze bo powodują bezruch. Zamieramy w bezruchu i boimy się zrobić cokolwiek, bazujemy na resztkach sił i wydaje nam się,  że jak cokolwiek zrobimy rozpadniemy się na kawałki i to będzie koniec. Nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy najniżej jak się da, jeśli przeżywamy te  emocje to zajrzeliśmy do piekła które sami sobie zgotowaliśmy. Niżej już się zejść nie da. Sięgnęliśmy dna. Możemy się już tylko odbić  i sięgnąć szczebelek wyżej.

Krok pierwszy 1. Weź odpowiedzialność za swoje życie. Nazwij swoje emocje i je przepracuj.

Jeśli znajdujesz się w jesieni – to dobra wiadomość jest taka, że niżej nie da się spaść, gorzej już nie może być,  może być tylko lepiej.

Pracując na stagnacyjnych emocjach- najpierw musimy wyzwolić gniew. Jeśli tego dokonamy to nasz pierwszy sukces. Przesuwamy się na skali emocji w górę, wyszliśmy z jesieni i jesteśmy w zimie.

 

II)               Zima tzw.  emocje negatywne,

 

Uznawane niesłusznie często za najbardziej destrukcyjne, często nie chcemy się do nich przyznawać powszechnie uznawane za złe. Moim zdaniem najbardziej destruktywne emocje opisane są w jesieni, opinia która przyległa do złości i agresji jest trochę przesadzona. W końcu żeby mogło powstać coś nowego najpierw musi przyjść wicher i zmieść wszystko to co złe, dopiero na tych podwalinach może powstać coś nowego. Gniew jest o tyle dobrą emocją, że zmusza nas do działania, do zmian, dzięki niemu mamy odwagę na te zmiany. Jeśli czujemy gniew, wyzwolimy go w sobie to bardzo dobrze. Gniew jest destruktywny dopiero jeśli go skierujemy na drugą osobę, lub na dziecko. Sam w sobie nie jest taki zły. Po prostu musimy nauczyć się jak sobie z nim radzić i jak go ukierunkować z pożytkiem dla nas i bez uszczerbku dla osób z naszego otoczenia .

Zima –  do tych emocji należą:

10.Zazdrość

11.Nienawiść

12.Wściekłość

13.Zemsta

14.Gniew, agresja

15.Obwinianie

Jeśli ich doświadczamy, oznacza często dla nas samych że jesteśmy źli niegodni. Często potępiamy siebie za te uczucia, powodując,  że cofamy się do jesieni. Tłumimy je w sobie jako coś niegodnego. Dopóki nie pozwolimy im wypłynąć na wierzch to nie będziemy gotowi na zmiany na przyjście wiosny.

III)              Wiosna- emocje neutralne.

Jesteśmy wyczerpani po zimie, przeżywamy przesilenie wiosenne. Wtedy dopada nas najczęściej:

16.Zniechęcenie

17.Zamartwianie się

18.Powątpiewanie

19. Rozczarowanie

20.Uczucie przytłoczenia

21. Irytacja,

22.Pesymizm

23. Nuda

Nie mamy siły do działania, jesteśmy zniechęceni, znudzeni, nie widzimy perspektyw, nowych rozwiązań. Gniew się wypalił i została spalona ziemia i zgliszcza po wichurze. Przychodzi opamiętanie i co dalej. Na spalonej ziemi nie widać jeszcze nowych roślin, wydaje nam się że na tej jałowej wypalonej ziemi nie wyrośnie nic nowego. Jesteśmy w błędzie, dopiero teraz świat stoi przed nami otworem, mimo że jesteśmy znudzeni to drzemie w nas siła do przenoszenia gór. Jeszcze tego nie widzimy, ale tak jest. To dobry etap,  jesteśmy na przednówku , musimy sobie tylko zdać sprawę gdzie jesteśmy i co stworzyliśmy w swoim życiu. Od tych emocji do lata już dzieli nas tylko mały krok.

 

IV)              Lato -Emocje pozytywne .

Często się do nich nie przyznajemy, bo boimy się je stracić. Wolimy je tłumić z lęku że nam ktoś je odbierze. Każda tłumiona emocja przechodzi w destruktywną chorobę. Nie bójmy się śmiać i cieszyć, pozwalać sobie na radości. Każda emocja jest dobra jeśli jej nie tłumimy. Może wydawać się niektórym dziwne że tłumimy pozytywne emocje, ale prawda jest taka że tak jest. Kiedy pozwoliłeś sobie na radość i przyjemność bez za hamowań?  Kiedy cieszyłeś się jak dziecko?  Nawet jeśli wydarzyło się coś co wywołało tą emocje – to staramy się jej nie okazywać na zewnątrz. Nawet jest powiedzenie: śmieje się jak głupi do sera lub: Co tak szczerzysz zęby nie wiadomo z czego? Często środowisko szydzi z osób okazujących radość , zadowolenie , więc by nie narażać się na szykany tłumimy te uczucia.

Do pozytywnych emocji należą:

24.Nadzieja

25.Zadowolenie

26.Optymizm

27.Pozytywne oczekiwanie

28.Entuzjazm

29. Pragnienia

30.Wiara

31.Poczucie szczęścia

32.Pasja

33.Radość

34.Wdzięczność

35. Bezgraniczna Miłość

Każda emocja którą tłumimy w sobie, może  spowodować  w nas chorobę. Nie ważne do jakiej grupy należy. Dlatego nauczmy się postępować z naszymi emocjami tak by w naszym życiu zawsze panowało lato. Lato z którego będziemy się umieli cieszyć i nie będziemy się jego wstydzić. Tak by w naszym życiu zapanowało szczęście , radość i miłość. Tego wszystkim życzę. W dalszej części opiszę, jak pracować z każdą emocją.   Aga córka Ireny

 

 

 

Jedna myśl nt. „Emocje – to dar niedoceniany

  1. Wilmer Stambaugh

    Woah! I’m really loving the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance” between usability and visual appearance. I must say that you’ve done a awesome job with this. Also, the blog loads super fast for me on Firefox. Superb Blog!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *